|  | 

Grad Solin

PREDSTAVLJAMO: EDIT – EDUKACIJSKI CENTAR SPLITSKO-DALMATINSKE ŽUPANIJE

 

Popularizacija programiranja i IT zanimanja

 

Splitsko dalmatinska županija je još u prosincu prošle godine u suradnji s III. gimnazijom, PMF-om, Udrugom DUMP i FESB-om pokrenula aktivnosti Centra EDIT – Edukacijskog IT centra.

Centar EDIT kao dio projekta ICT županija pokrenut je s ciljem masovnije popularizacije programiranja kod učeničke populacije na području cijele Županije. Škole programiranja organiziraju se u osnovnim i srednjim školama, a trenutno je u edukaciju uključeno 480 učenika 7. i 8. razreda osnovne te 1. i 2. razreda srednje škole. Ukupno 35 profesora iz 17 škola, s područja Splita, Makarske, Imotskoga, Omiša, Solina, Kaštela, Trogira i Sinja prošlo je obuku za edukatore. Do lipnja će učenici prolaziti edukaciju, a onda slijede natjecanja za izradu najljepše web stranice, najbolje aplikacije itd.

Solinski osnovnoškolci u besplatnoj školi programiranja

Osnovna škola kraljice Jelene u Solinu jedna je od osnovnoškolskih ustanova s područja Splitsko-dalmatinske županije u kojoj se provodi besplatna škola programiranja namijenjena učenicima 7. i 8. razreda, a vode je učiteljice Marina Marušić, Željana Pezer i Gordana Perišić, koje su prošle obuku za edukatore organiziranu u sklopu Centra EDIT, sastavnog dijela projekta ICT Županije splitsko-dalmatinske.
Plan edukacije predviđa učenje jezika za oblikovanje web
stranica HTML i stilova CSS, te JavaScript, a sve uz pomoć modernih interaktivnih materijala u elektroničkom obliku kako bi predavanja bila što atraktivnija učenicima i efikasnija po pitanju savladavanja materije.
Na kraju edukacije planirana je izrada praktičnog završnog rada – web stranice ili web aplikacije s predviđenim nagradama za najbolja rješenja.
U Osnovnoj školi kraljice Jelene u edukaciju je uključeno 34 učenika podijeljenih u dvije grupe, a njihov rad odvija se u suvremeno opremljenoj informatičkoj radionici.
U sklopu besplatne škole programiranja provodimo niz
radionica kojima nastojimo potaknuti učenike na kreativno izražavanje i poduzetništvo kroz korištenje informacijsko komunikacijske tehnologije – kazala je jedna od edukatorica, učiteljica informatike Marina Marušić, dodajući kako je cilj radionica objasniti osnovne koncepte vezane uz oblikovanje i razvoj mobilnih aplikacija učenicima sedmih i osmih razreda osnovne škole.
Oduševljena sam što imam prilike biti dijelom ovog
projekta pokrenutog od strane našeg župana Blaženka Bobana koji je prepoznao potrebe tržišta za IT stručnjacima te dao priliku mladima da se upoznaju s programiranjem. Svakako bih se zahvalila i ravnateljici naše škole Vesni Ružić te voditelju projekta ICT županija Damiru Brčiću koji je uložio veliki napor u pokretanje ovog projekta – poručila je Marušić.
Prema riječima edukatorice Željane Pezer, učiteljice matematike i informatike, ovakve radionice prilika su da se potakne određeni broj učenika na budući odabir zanimanja unutar IT sektora.
Ovdje imamo djecu koja su već pohađala nastavu iz
informatike, ali i one koji se nikada do sada nisu susrela s ovim predmetom. Većini njih je informatika bliska, ali do sada su se s njom susretali uglavnom kroz računalne igre. Možda upravo ove radionice pomognu da neki od njih otrkiju u sebi malog informatičara ili programera – kazala je Pezer dodajući kako bi ova projekt dugoročno mogao utjecati na to da mladi žive i budu uspješni u svojoj domovini.
Besplatna škola programiranja na području cijele Županije, pa tako i u OŠ kraljice Jelne, započela je 16. veljače i provodit će se do kraja ove školske godine.

Aktivnosti Centra EDIT dio su sustavnog plana SD županije, kroz projekt ICT županija, kako bi se radilo na višegodišnjim strukturnim promjenama s ciljem povećanja broja kvalificiranih IT stručnjaka koje obrazovni sustav već sada proizvodi u nedovoljnom broju za tržište rada u IT sektoru. Stoga će SD županija u partnerstvu sa već spomenutim fakultetima i školama, ali i drugim partnerskim IT tvrtkama te IT udrugama raditi na popularizaciji IT zanimanja te jačanju aktivnosti IT zajednice na području cijele Županije.Prema riječima Damira Brčića, voditelja projekta ICT županija, kroz Centar EDIT sljedećih godina planira se postupno širenje na sve veći broj škola, kako bi što veći broj djece imao priliku doći u dodir i upoznati se s programiranjem kao veoma bitnom sastavnicom informatičkih znanja i vještina. Također, u sljedećoj školskoj godini, planiraju se uvesti i dodatni moduli programiranja kojima bi pokrili većinu najpopularnijih tehnologija i alata, sadržajno prilagođenih uzrastu učenika. Plan modula je pažljivo planiran kako bi se edukacija programiranja iz osnovne škole logički nastavila na module srednje škole. Poseban naglasak će biti na modulima 3.i 4. razreda srednje škole gdje bi se učenici pripremili u jednom obliku za IT tržište rada, a u drugom za upisivanje računalnih i programerskih studija. Ovaj dio će se pripremiti u suradnji s vodećim splitskom IT tvrtkama osluškujući njihove potrebe i preporuke kao potencijalnih budućih poslodavaca i kako bi moduli sadržajem bili što prilagođeniji zahtjevima IT sektora.

 

Zanimljivo i poučno

Među polaznicima besplatne škole programiranja koja se provodi u OŠ kraljice Jelene su trinaestogodišnji Marino Ćurković i njegova vršnjakinja Petra Šolić, oboje učenici sedmog razreda ove škole.
Prijavio sam se jer me zainteresiralo programiranje.
Dosta vremena provodim za računalom i u školi idem na nastavu informatike, ali ona se puno ralikuje od ovih radionica, one su mi zanimljivije – kazao nam je Marino koji još uvijek nije siguran u odabir svog budućeg zanimanja.
Petra se za edukaciju iz programiranja odlučila jer smatra da će joj to puno pomoći u budućem školovanju.
Zanimljivo je, naučila sam nešto sasvim novo i voljela
bih kad bi se i dalje organizirale ovakve radionice – kazala nam je Petra koja se zajedno s ostalim polaznicima edukacije rado upoznaje s programiranjem kao jednim od trenutno najperspektivnijih djelova informatike.

Marijana Batarelo-Jelavić (Solinska Kronika)

 

mm

ABOUT THE AUTHOR

PRVI SOLINSKI NEOVISNI NEWS PORTAL