|  |  | 

Zanimljivosti ZP Izdvojeno

Zašto su ronioci u Ruskom Carstvu bili među najboljima na svijetu?

 

Stranci su bili fascinirani kako kvalitetom ruske podvodne opreme, tako i kvalitetom obuke ruskih ronilaca.

Ukazom cara Aleksandra III. u gradu Kronštadtu na otoku Kotlin u Finskom zaljevu 5. svibnja 1882. godine osnovana je prva Ronilačka škola u Ruskom Carstvu. Njen je zadatak bio pripremati “časnike iskusne u ronjenju, kao i niže činove, za brodske potrebe i rad s podvodnim minama”.

Ronioci su i ranije služili na vojnim brodovima ruske flote, i birani su među mornarima koji dobro plivaju. Međutim, broj takvih stručnjaka bio je prilično ograničen, a i njihova obuka nije bila baš najbolja.

Osnivanjem Ronilačke škole Rusija je planirala dobiti čitave odrede profesionalaca sposobnih brzo podizati artiljerijska oruđa s potonulog broda ili ukloniti mine s pravca plovidbe.

Željezni ljudi

U školu su primani samo čvrsti mornari, ne stariji od 26 godina, sa snažnim i dobro razvijenim grudima, zdravim plućima i zdravim srcem. Odbijani su kandidati flegmatičnog ili impulzivnog karaktera, ljudi kratkog vrata i ljubitelji čašice. “Ronilac koji se želi sigurno i uspješno baviti svojim poslom mora voditi ispravan život, te stoga čovjeka naviknutog na piće treba isključiti iz popisa ronilaca”, pisalo je u “Pravilima ronilačke službe”.

Obuka je trajala 12 mjeseci. Za to su vrijeme časnici učili pravilno pregledavati potonule brodove, crtati njihove sheme i praviti planove njihovog podizanja na površinu. Niži činovi obučavani su prije svega da učinkovito izvršavaju podvodne radove podizanja i prenošenja tereta.

Polaznici su upoznavali podvodnu opremu i uređaje, učili su kako da se ponašaju pod vodom kako bi opasnost po život i zdravlje sveli na minimum. Moralno-psihološka obuka u školi bila je na tako visokom nivou da su se s njenim predavačima često konzultirali vodeći civilni i vojni stručnjaci iz oblasti pedagogije i psihologije.

Najbolji među najboljima

U Ronilačkoj školi nije vršena samo obuka. Ova institucija postala je svojevrsni znanstveni centar gdje su se detaljno proučavali svi aspekti ronilaštva i pojavljivali su se projekti koji često nisu bili ništa lošiji od sličnih zapadnih ideja, a ponekad su bili i bolji: ronilačka pumpa Kolbasjeva, Šulcov podvodni tragač za minama, fotoaparat za podvodno snimanje Jesipova i Rodionova i još mnogo toga.

Ronilačka škola pročula se u inozemstvu. Sudjelovala je u nekoliko industrijskih izložbi u SAD-u i Francuskoj. Tamo su njeni pronalasci nagrađeni počasnim diplomama, a također brončanim i srebrnim medaljama.

Strance su fascinirali i sami ruski ronioci. Oni su svakodnevno mogli po 3-4 sata raditi pod vodom ni najmanje se ne žaleći na zdravstveno stanje, dok su se njihovi kolege često žalili na glavobolju, bol u ušima i mučninu.

Diplomci ove škole uspješno su 1909. godine s dubine od 58 metara podigli podmornicu “Kambala” koja je potonula blizu Sevastopolja nakon sudara s oklopnjačom “Rostislav”. Bio je to pravi rekord, jer se u ono vrijeme brodovi nisu podizali s dubine veće od 30 metara.

Podvodni radovi na izgradnji mosta preko Jeniseja, Krasnojarsk, 1896.-1899.

Do pada Ruskog Carstva 1917. godine Ronilačka škola dala je preko 2500 stručnjaka. Mnogi su od njih sudjelovali i izginuli u teškim ratovima protiv Japana i Njemačke. Poslije revolucije škola je premještena na Krim i dobila je naziv Balaklavski vojno-pomorski ronilački tehnikum. Čuvena obrazovna institucija nastavila je obučavati profesionalne ronioce za potrebe Ratne mornarice SSSR-a.

 

mm

ABOUT THE AUTHOR

MEDIJ PARTNER RBTH Hrvatska je dio ruskog medijskog projekta Russia Beyond the Headlines (RBTH) koji održava 16 stranica na 15 jezika, od kojih je jedna upravo hrvatska. RBTH predstavlja događaje i pojave u Rusiji, oslanjajući se na rad profesionalnih, neovisnih ruskih i stranih novinara. Uz to RBTH objavljuje širok dijapazon stručnih mišljenja o potezima Rusije na međunarodnoj sceni i o procesima koji se odigravaju unutar zemlje. Mi surađujemo sa preko 100 partnera u elektronskim i tiskanim izdanjima u Europi i svijetu.