|  |  | 

Zločin bez kazne ZP Izdvojeno

KORONA PROFITERSTVO Cijepi se… u zdrav razum

 

3.486.655,00 Kn + PDV (871.663,75)= 4.358,318.75 – ukupan trošak platforme Cijepise.

Bačeno u vjetar, odnosno u džep ministrovih prijatelja kojima je direktno pogodovao.

Ali to je samo kap u moru proračunskog novca koji se razbaca. Za to je odgovoran “the most hated in the nation” – najomraženiji u naciji – ovih dana, donedavno ministar s najboljim PR-om. Bio je prilično neuoobičajeno da ljudi misle pozitivno o ijednom političaru. Vili Beroš je nekako uz pomoć svojih PR stručnjaka uspio uvjeriti javnost da je on pozitivan u moru negativnih.

Ipak, zavjese su pale i razotkrilo se koliko je lažna Vilijeva ljubaznost.

Doista je fascinantno na koji način naša Vlada radi neke stvari. Kako se odnosi prema javnom novcu, prema onome što uplaćuju porezni obveznici kojih je sve manje.

Čini ti se kao da je to najveća skupina bezveznjaka, amatera, šlampavih likova sklonih bacanju novca poreznih obveznika niz odvod umjesto da ga smisleno potroše.

Cijela poanta vlasti je upravljanje javnim novcem.

Svi ti opskurni likovi za koje glasa 16 posto od ukupne populacije (koje u još većem broju odabiru ne-glasači) imaju pristup enormnom novcu. Vili Beroš je odlučio jednu veliku svotu baciti niz odvod.

Jedan ministar koji je počeo tako bombastično, završio je tamo gdje treba biti – u blatu. Doduše, nema neke koristi od toga, loši se zamjenjuju gorima. 

Ipak, odmah je bilo očito da mu je vlastiti PR važniji od ičega u zdravstvu. To je iritirajuće, kad vidiš da se netko zahvaljuje na baš svakom pitanju, znaš da nije iskren.

I pitamo se što je to trebalo jednom neurokirurgu, da prođe taj put od zvijezda do kanalizacije.

Neurokirurg koji prijateljima namješta informatičke natječaje. Neki, kao on, se samo dobro prikrivaju. Zahvaljuju se na pitanju, a ispod se nalazi jednaka trulež.

Jedino što je imao je lažna ljubaznost. Njegov osobni PR stručnjak redovno mu je govorio kako se treba dodvoravati javnosti. Ali tanka je linija od “najpopolarnijeg ministra” do običnog HDZ-ovca.

Ali ima njih koji ljubaznošću začepljuju usta. Vili Beroš bi zahvaljivanjem na pitanju anestezirao publiku. Taj način je posebno podmukao 

I danas, nakon što je očito da platforma ne radi, on kaže “da je sve bilo po zakonu” – to je rečenica koju uvijek imaju spremnu u obrani. Samo vrijeđa zdrav razum.

Minister se čak zahvalio i USKOK-u zbog toga što istražuje njegov resor.

On će se uvijek zahvaliti, nasmijati, ostaviti dojam da brine. Ali neće apsolutno ništa napraviti. A to je puno podmuklije nego odmah biti direktan.

Jer je ovo što radi Vili Beroš dubinski neiskreno.

Ali posao političara je biti iskonski lažan, tako da ni u ovom slučaju nemamo puno odstupanja.

Krizno profiterstvo

Nevjerojatno je da ministar ne može racionalizirati troškove u svom ministarstvu, nego oni narastu do 34 milijarde kuna. U godini, kako je konstatirao drugi ministar, u kojoj je većina pregleda otkazana, i hrpa lijekova nije ni propisana. Ne možemo se oteti dojmu da je ono glavno čime se ministar bavio čitanje brojki zaraženih ispred kamera. Pa to je mogao raditi automat. Istovremeno, nije po pitanju drugih problema u zdravstvu učinio baš ništa.

Ministar financija čupa kosu jer koliko god se upumpa u zdravstvo, nije dovoljno.

Koliko god se novca upumpa, sve ispari, i uvijek treba još.

Zato što treba za razne fotografe, cvjećarske radnje koje isporučuju IT sustav, i ministrove poznanike.

Informatička platforma koja se po procjenama stručnjaka može napraviti u roku od 7 dana. I to ne od posebnih eksperata, već na razini prve godine studija. 

Ne trebamo biti IT stručnjaci da bi primijetili da je to opasno preplaćeno, čak i da savršeno funkcionira.

To može biti samo krizno profiterstvo.

Bilo je milijun načina da se raspodijeli tih 4,5 milijuna kuna. Ionako je čitav teret pao na obiteljske liječnike. Dakle, onima koji su već prebukirani dalo se još više posla, a oni koji su trebali osigurati rad platforme, jednostavno su iščeznuli. Pojeo vuk magare.

 

Ministarstvo zdravstva objavilo je detaljan popis poslova koje su tvrtke radile na platformi Cijepise.zdravlje.hr i iznose koliko je svaki posao plaćen.

Podjelu posla po stavkama prenosimo u cijelosti kako je priopćilo Ministarstvo:

”Komponente koje isporučuje Cuspis su:

Smart Call centar i Web servisi – 92.400,00 Kn

Komunikacija s Listom zainteresiranih i Smart Call centrom – 155.600,00 Kn

Popis zainteresiranih i Web servisi – 156.000,00 Kn

Javni web cijepise.zdravlje.hr i Web servis – 196.000,00 Kn (dizajn weba, izrada javnih stranica, integracija s bazom osiguranika HZZO-a, integracija s eCjepih za preuzimanje statusa cijepljenja građana)

Stavka u iznosu od 196.000 kuna koja se spominje u medijima je do sada jedina realizirana i plaćena, a odnosi se na web stranicu cijepise.zdravlje.hr

Ukupno: 600.000 Kn +PDV
Troškovi uključuju podršku i održavanje do 09.02.2023

Komponente koje isporučuje In2 su:

Nadogradnja PZZ aplikacija za naručivanje na cijepljenje protiv COVID-19

Nadogradnja sustava eNaručivanja za naručivanje na cijepljenje protiv COVID-19

Integracija s modulom za naručivanje pacijenta na cijepljenje preko Call centra HZJZ

Integracija s modulom za naručivanje pacijenta na cijepljenje preko platforme eGrađani

Nadogradnja KZN šifrarnika

Mogućnost naručivanja bez uputnice

Ukupno: 542.100 Kn +PDV
Troškovi uključuju podršku i održavanje do 01.02.2022

Komponente koje isporučuje Ericsson Nikola Tesla:

Izrada funkcionalnosti web aplikacije Portal zdravlja za naručivanje na cijepljenje protiv COVID-19, naručivanje kod odobrenog PZZ liječnika i komunikacija s liječnikom – 525.400,00Kn

Izrada funkcionalnosti mobilne aplikacije Portala zdravlja za naručivanje na cijepljenje protiv COVID-19, naručivanje kod odobrenog PZZ liječnika i komunikacija s liječnikom – 388.505,00 Kn

Odražavanje Web aplikacije Portala zdravlja – 122.900,00 Kn

Održavanje mobilne aplikacije Portala zdravlja – 307.750.00 Kn

Ukupno: 1.344.555,00 Kn +PDV

Aktivnosti konfiguracije kalendara i edukacija zaposlenih na svim punktovima za masovno cijepljenje još nisu naručene jer ovise o broju aktiviranih punktova – procijenjena vrijednost oko 1.000.000 Kn

Troškovi uključuju podršku i održavanje do 01.10.2023

Sveukupna procjena za cijeli projekt: 3.486.655,00 Kn + PDV (871.663,75)= 4.358,318.75”, navodi Ministarstvo.

 

mm

ABOUT THE AUTHOR

Diplomirala hrvatski i engleski. Nakon 5 godina predavanja hrvatskog jezika na Braču, dajem otkaz i radim kao predavač na internacionalnim seminarima nastavnike pod organizacijom Erasmus +. Još uvijek pripremam i održavam seminare o temama iz neformalnog obrazovanja u Pragu, Madridu, Parizu... Poželim upoznati lokalnu povijest, pa u međuvremenu završavam tečaj za turističkog vodiča, što radim sezonski. Pisanje mi je oduvijek bilo strast i potreba, pa pišem za sebe i lokalne portale. Solin live je zadnji u nizu :)