|  |  |  | 

Grad Solin Vijesti ZP Izdvojeno

Davor Mikas na svom facebook profilu: “Još jedan sumnjivi predizborni manevar solinske gradske vladajuće vrhuške”

 

Gradski vijećnik i kandidat za gradonačelnika Solina, Davor Mikas opet se oglasio na svom facebook profilu. Ovog puta upozorava na sumnjive predizborne trikove vladajućih.

Tekst prenosimo u cjelosti:

Još jedan sumnjivi predizborni manevar solinske gradske vladajuće vrhuške

Kada sam prije 10-tak mjeseci na Gradskom vijeću postavio pitanje poticajne stanogradnje u gradu Solinu gradski oci su složno odgovorili kako za tu namjenu nema slobodne zemlje, a neki od vijećnika su ustvrdili kako sve to nema smisla jer će mlade obitelji sa puno djece biti problem Gradu, misleći na kronični nedostatak kapaciteta u dječjim vrtićima, osnovnim školama, pedijatrijskim ambulantama i sl. Međutim, posljednjih dana čini se kako je došlo do značajnog zaokreta u glavama naših gradskih vođa. Naime, na posljednjoj sjednici Gradskog vijeća jedna od točaka je bila, vjerovali ili ne, poticajna stanogradnja. Najednom i to po kratkom postupku pronađena je slobodna parcela u MO Sv. Kajo, na kojoj Grad u suradnji sa APN-om, planira izgraditi između 15 i 20 stanova. I sve to skupa izgleda poprilično iznenađujuće i nestvarno sve dok se u ovu magičnu formulu ne uvrsti najvažniji element – predstojeći lokalni izbori. Tada stvari postaju puno jasnije.

Što se zapravo događa u ovoj priči i koja je prava istina?

Kada slušamo bilo kakvo javno obraćanje solinskih gradonačelnika (Bobana i Ninčevića) nije moguće ne primijetiti kako učestalo i s ponosom ističu podatak da je Solin najmlađi grad u Republici Hrvatskoj. Uz to osobito naglašavaju činjenicu kako je 2015. godine dobio prestižnu titulu grada prijatelja djece. 
Logično pitanje koje ide uz ovu laskavu titulu je: Što gradski oci čine za djecu, mladež i mlade obitelji ovog grada?

Ukoliko promotrimo dostupne podatke lako ćemo uočiti kako je grad Solin izgradio u Programu poticajne stanogradnje 42 stana u naselju Priko vode još davne 2003. godine. Nakon toga na području Solina nije izgrađen niti jedan jedini stan. Istovremeno Split je u tom vremenskom razdoblju izgradio više od 1000 stanova. Ukoliko povučete paralelu između ova dva grada i usporedite broj stanovnika, sasvim je razvidno, da je Solin do današnjeg dana trebao izgraditi najmanje 150 stanova. Da stvar bude još apsurdnija, ako pogledamo druge općine i gradove u Republici Hrvatskoj koji imaju svega nekoliko tisuća stanovnika (podatke možete provjeriti na stranicama APN-a) primijetit ćemo kako oni u prosjeku grade između 20 i 40, pa i više stanova za svoje građane (npr. općina Vrsar, općina Punat na otoku Krku, Biograd na Moru…).

A što je s našim Solinom? Sve ove godine gradskoj vrhušci nije bilo ni na kraj pameti da u njihovom susjedstvu i gradu žive mnoge obitelji koje nemaju vlastiti krov nad glavom. Nije ih zanimalo kako dobar dio tih obitelji nema dovoljno novca za kupnju stana ili siguran posao za podizanje kredita kako bi riješili stambeno pitanje. Kako mnogi od njih usprkos niskim plaćama svaki mjesec moraju plaćati preskupe podstanarske rate i to iz mjeseca u mjesec, iz godine u godinu. Sve ovo vrijeme nisu bili zainteresirani za njih i njihove životne probleme.

Sad su ih se sjetili kad su izbori pred vratima.

 

 

mm

ABOUT THE AUTHOR

PRVI SOLINSKI NEOVISNI NEWS PORTAL