|  |  | 

Hrvatska ZP Izdvojeno

Čeka se mig Andreja Plenkovića da nakon splitskog debakla skrši Sanaderovu interesnu koaliciju

 

Gubitak u drugom krugu izbora u za gradonačelnika Splita, Makarske i Sinja očekivano je pokrenuo proces preispitivanja pozicije političkog tajnika HDZ-a i predsjednika županijske organizacije ove stranke Ante Sanadera, kojega se već ranije proglasilo osobno odgovornim za kadrovska rješenja, a posljedično i za neočekivano loše rezultate u Splitsko-dalmatinskoj županiji, piše Nacional. Gubitak vlasti upravo u Splitu težak je udarac reputaciji HDZ-a, ali i označava prekid kontrole nad unosnim financijskim tokovima: ovaj grad, naime, dosegao je godišnji proračun od 1,3 milijarde kuna i nakon Zagreba ima najobilniju blagajnu, a procjenjuje se da u desetak gradskih tvrtki i više ustanova godišnje procirkulira najmanje još toliko novca.

Koalicijskim dogovorom sa Željkom Kerumom – koji je rezultatom nedjeljnih izborima de facto potpuno politički marginaliziran – HDZ-u je u prethodnom mandatu pripadalo 60 posto vlasti, odnosno toliko pročelničkih mjesta, direktorskih i ravnateljskih funkcija u tvrtkama i ustanovama. Gradonačelnik Andro Krstulović Opara donekle je uspijevao zadržati kontrolu nad tokovima novca i spriječiti njegovo eksplicitno slijevanje prema stranačkim interesnim lobijima, što se tumači kao jedan od razloga njegova odustajanja od kandidature za drugi mandat. Kao formalni razlog poslužila je njegova bolest, no u samom HDZ-u još prije nekoliko mjeseci priznali su da su se Krstulovića Opare zapravo odrekli i da postoji konkretna osoba koja za to nosi zasluge.

Vice Mihanović osobni je izbor Ante Sanadera. Za njega je jamčio pred Plenkovićem, čak i nakon afere s vrlo sumnjivim doktoratom iz Osijeka, uvjeravao je vrh stranke da je pobjeda HDZ-a na dlanu. Sanader je uz županijski ogranak stranke ovladao i onim gradskim, što je prvi put u posljednja dva desetljeća da se to dogodilo, ali zato je na sebe preuzeo i kompletnu odgovornost – rekao je za Nacional sugovornik iz splitskog HDZ-a odmah nakon proglašenja rezultata nedjeljnih izbora.

U samoj stranci već u listopadu slijede unutarstranački izbori i vrlo je moguće da će na njima Sanader biti upućen u političku mirovinu, no još uvijek se ne pojavljuje ime njegova potencijalnog protukandidata – između ostalog i zato što se čeka reakcija Andreja Plenkovića.

– Sanader je premrežio stranku svojim kadrovima od vrha do dna te je sprječavao napredovanje bilo koga ako bi procijenio da bi jednom u budućnosti mogao prekinuti njegovu dominaciju. HDZ je trenutno kadrovski devastiran i ovi izborni rezultati su nam upozorenje da nas čeka sudbina SDP-a ako se ne dogode dramatične promjene. Dalmacija više nije unaprijed pripisana HDZ-u i to je proces koji je sada već vrlo vidljiv – rekao je isti sugovornik Nacionala.

On upozorava na simptomatične rezultate iz Solina, grada u kojemu je HDZ znao osvajati i dvotrećinsku većinu, gdje je njihov gradonačelnik Dalibor Ninčević uspio obraniti mandat s prednosti od samo 171 glasom, a slična situacija dogodila se i u Trilju. HDZ, tvrde, čak i u Dalmaciji postaje stranka provincije – u kojoj možda ima birača, ali nema previše novca.

U tom procesu Andrej Plenković će nesumnjivo naići na značajne prepreke: kako je Nacional objavio još prije godinu dana, upravo su dalmatinski HDZ-ovci Ante Sanader, Nediljko Dujić, Božidar Kalmeta i Branko Bačić formirali interesnu koaliciju – tada navodno uz podršku Gordana Jandrokovića – kako bi zaštitili svoj stranački položaj i dali Plenkoviću do znanja da drže pod kontrolom dalmatinske organizacije kao vitalnu snagu HDZ-a, bez kojih je gotovo nemoguće ovladati i strankom i državom. Ante Sanader je prije desetak dana čak uputio otvorenu poruku prije svega samom predsjedniku stranke, kada ga je u rukavicama podsjetio da je izabran uz njegovu podršku i poručio mu da bi jednako tako mogao biti smijenjen. Na komentar da vrh stranke nije zadovoljan izbornim rezultatima u Splitsko-dalmatinskoj županiji te da se već propituje njegova smjena na unutarstranačkim izborima, žestoko je poručio da predsjednici HDZ-a prolaze, a on ostaje.

– Uvijek pišete protiv mene, no to je vaše pravo! Ja ću otići s pozicije predsjednika županijskog HDZ-a kada to odluči članstvo, koje je moja snaga. Mnogi su predsjednici HDZ-a Hrvatske bili i otišli, dok mene županijsko članstvo i dalje podržava. Predsjednik sam HDZ-a Splitsko-dalmatinske županije od 2012. godine i kada članovi te organizacije odluče da moram otići, ja ću otići. Ili ako rezultati u županiji budu lošiji od ovoga što imamo, ja ću sam otići jer sam ja odgovoran za Splitsko-dalmatinsku županiju. A ti koji vas pumpaju protiv mene, nisu u stanju ni pobijediti u svojim lokalnim jedinicama! – odgovorio je novinarki Slobodne Dalmacije.

Ova izjava u vrhu HDZ-a primljena je uz vidljivo negodovanje, premda u javnosti nije imala odjek sličan onome koji je imao istup Ivana Anušića iz Osijeka, koji se najprije javno usprotivio koaliciji HDZ-a i SDSS-a, a potom izrijekom podržao i Miroslava Škoru u drugom krugu izbora za gradonačelnika Zagreba.

Interesnom koalicijom dalmatinskih HDZ-ovaca Plenković je bio gotovo pa ucijenjen, no promjenom statuta HDZ-a i premještanjem termina unutarstranačkih izbora na lokalnoj razini za period nakon izbora sebi je stvorio prednost i prostor za taktički manevar: sada u svakoj pojedinoj županijskoj, gradskoj i općinskoj organizaciji ima priliku nametnuti svoje kandidate i tako provesti kapilarnu reorganizaciju i kadrovsku čistku. Loši rezultati – ili rezultati koji su znatno manji od očekivanja – u ovom trenutku njemu bi zapravo mogli ići na ruku.

mm

ABOUT THE AUTHOR

PRVI SOLINSKI NEOVISNI NEWS PORTAL