|  | 

SD Županija

BESPLATNI UDŽBENICI ZA VIŠE OD 20.000 OSNOVACA – Sastanak župana Bobana s gradonačelnicima i načelnicima iz cijele Županije

 

 

Više od 20.000 osnovaca dobiva besplatne udžbenike. Jedna od gorućih tema je bila i točka Plana potrebnih specijalizacija u Domu zdravlja SDŽ koja vapi za pedijatrima.

U dvorani Županije splitsko dalmatinske na Zenti, u utorak 26. lipnja 2018. održan je radni sastanak župana Blaženka Bobana s gradonačelnicima gradova i načelnicima općina Splitsko-dalmatinske županije.

Dnevni red sastanaka činile su točke od nabavke školskih udžbenika u osnovnim školama kojima je osnivač SDŽ, izvješće o aktivnosti arhiva SDŽ, Plan potrebnih specijalizacija u Domu zdravlja SDŽ i protupožarna sezona 2018., a sastanku je nazočio i ministar Ministarstva državne imovine Goran Marić koji je nazočne izvijestio o novom Zakonu o državnoj imovini i suradnji gradonačelnika i načelnika s Ministarstvom državne imovine.

Župan je održao uvodnu riječ vezano uz besplatne udžbenike: – Nabava je provedena, postupak je završen i pred nama je samo potpisivanje ugovora s izdavačem te distribucija udžbenika. Sva djeca od 1. do 8. razreda će dobiti komplet udžbenike u svim OŠ kojima je osnivač SDŽ (ovdje spada i Grad Solin). Ono što vi, ako hoćete ili možete, skupa s roditeljima ili drugačije kupiti radne bilježnice i slično. Ako nađete prijateljsku školu u Slavoniji ili Lici, moj je prijedlog da im donirate polovne knjige – kazao je župan.

(Grado)načelnike je o detaljima nabave i distribucije udžbenika upoznao pročelnik Upravnog odjela za prosvjetu, kulturu, tehničku kulturu i sport SDŽ, Tomislav Đonlić. Đonlić je prije glavne teme gradonačelnike i načelnike izvijestio o početku nove školske godine

-Od prošlog tjedna nastava u SDŽ umjesto 3. rujna počinje 10. rujna u osnovnim školama u Splitsko-dalmatinskoj županiji. Tražili smo odgodu nastave s obzirom na učestale sastanke nekih ravnatelja škola, osobito na otocima. Oni su mišljenja da je do sada nastava počinjala rano, pa smo zatražili odgodu početka nastave, te je ministarstvo prihvatilo naš prijedlog – kazao je.

Potom je komentirao kako ide postupak nabavke udžbenika od strane Županije: – Što se tiče nabavke školskih udžbenika, trenutno imamo 192 ponude! Očekujemo da ćemo sredinom srpnja imati prve udžbenike u školama, a do kraja kolovoza svi udžbenici trebaju biti u školama. Udžbenike dobivaju svi učenici OŠ čiji je osnivač SDŽ. Radi se o 22.385 učenika. Škole će zaprimiti udžbenike, i onda ih distribuirati po razrednim odjeljenjima. Udžbenik nije radni materijal. Tu postoji prostor za jedinice lokalne samouprave, da sukladno proračunskim mogućnostima nabave evnetualno i radne bilježnice i druge potrebne materijale. Prve isporuke će krenuti već sredinom srpnja, a cijeli proces bi trebao završiti najdalje do kraja kolovoza – rekao je Đonlić.

Radoslav Zaradić dao je kratko izvješće o Arhivu SDŽ. Arhiv SDŽ je nedavno otvoren u Dicmu i prvi takav u Hrvatskoj. Ukupna površina zgrade je 700 četvornih metara, od čega je spremište na 350 četvornih metara. Prema novom zakonu, Arhiv SDŽ će biti nadležan za sve ustanove kojima je Županija vlasnik i osnivač (gotovo 150 institucija). Kapacitet Arhiva je 50 tisuća registratora. Županijske ustanove, kao i Županija imaju trenutno po 25 tisuća registratora.

Nedostatak specijalista, posebno pedijatara

Jedna od gorućih tema je bila i točka Plana potrebnih specijalizacija u Domu zdravlja SDŽ koja vapi za pedijatrima.

Ravnatelj Dragomir Petric rekao je da specijalizanti iz Doma zdravlja odlaze u KBC. – Rastegnuti smo do zadnje legalne mogućnosti. Želim poručiti otočanima i obalnim mjestima da naši ljudi nemaju gdje spavati, nema smještaja na otoku! Ne samo da moramo školovati ljude, nego lokalna samouprava mora naći dodatne mogućnosti smještaja, poticaja i slično. Moramo na lokalnom nivou naći preduvjete da se ljude potakne da ostanu. Dom zdravlja će napraviti sve u svojoj mogućnosti i nadam se da će se naći načina za ovu suradnju – kazao je dr. Petric.

Dio načelnika zatražio je zaseban sastanak isključivo na temu zdravstvene zaštite u Splitsko-dalmatinskoj županiji. Župan Boban je kazao kako se Županija nalazi u tzv. vakuum prostoru oko realizacije specijalizacija zbog nedostatnih aktivnosti zadnje četiri godine i da se treba raditi na kontinuiranim specijalizacijama. Dožupan Luka Brčić je rekao da se treba postaviti pitanje fiskalne odgovornosti. Jedna specijalizacije kroz 5 godina košta 5 milijuna kuna i treba vidjeti kako napraviti jamstvo da će oni nakon specijalizacije ostati u Domu zdravlja.

Gradonačelnik grada Solina, Dalibor Ninčević, na temu specijalizacije je kazao kako je pohvalno što je odobren toliki broj specijalizacija, ali je iskazao i bojazan – Moram postaviti pitanje što ćemo danas? Svatko od nas dolazi iz različitih sredina. Specijalizacija traje 5-6 godina, treba živjeti do tada. Jedan od najvažnijih problema s kojima se Hrvatska susreće je demografska slika. Na sreću, u Solinu nema te probleme nego demografski napreduje. Ipak, nemamo dovoljno pedijatara. Solin je spreman riješiti stambene i druge probleme pedijatrima. Tko god da je bio na čelu Doma zdravlja, jako se loše planiralo zadnjih desetak godina. Ako se zna da dvije pedijatrice idu u mirovinu, zna se da se nije dobro planiralo. Ne smijemo doći u situaciju da za koju godinu ostanemo bez pedijatra u Solinu. Cijenim obiteljsku medicinu, ali smatram da je skrb djece adekvatna s pedijatrom. Pokušajmo osigurati gotovog liječnika da bi djeca u Solinu i okolici imala potrebnu pedijatrijsku skrb – kazao je Ninčević.

-HZZ ne radi posao kako treba. Nažalost imamo primjere da netko ima 20 godina, a i dalje ide u pedijatra. Naš KBC ima takav nedostatak kadra da su sve uzeli od nas. Četiri godine HZZ ne plaća pedijatre – kazao je dr. Petric.

Izvješće o planovima za protupožarnu sezonu 2018. iznio je glavni županijski zapovjednik Dražen Glavina.

www.dalmacija.hr i Grad Solin

mm

ABOUT THE AUTHOR

PRVI SOLINSKI NEOVISNI NEWS PORTAL